Kuchenne Przygody

Wigilia i Święta

W moim rodzinnym domu zawsze tradycyjnie obchodziliśmy Wigilię, a także Święta Bożego Narodzenia. Choinka ubierana była dopiero w Wigilię, a dzień wcześniej do późnej nocy rodzinne krojenie sałatki warzywnej. Zawsze się dziwiłam, dlaczego moja mama mi każe tego wszystkiego tak dużo kroić, ale później nie wiadomo, kiedy cała sałatka znikała. Moja babcia była specjalistką od pierogów, uszek i tradycyjnie wypiekanych śliżyków, które były mieszane później z przekręconym kilkukrotnie makiem. Jak byłam dorosła i pokazałam jej masę makową, to złapała się za głowę i powiedziała, że nigdy w życiu tego nie doda do swoich klusek z makiem. Miała rację, pewnych smaków nie da się odtworzyć gotowymi produktami. Dlatego na swoim blogu próbuję odtworzyć jak najwięcej tradycyjnych przepisów, które przypomną Wigilię i Święta Bożego Narodzenia w Twoim rodzinnym domu.

Wigilia i Święta

Niezapomniane przepisy na wigilijne potrawy

Jeżeli też uważasz, że na stole wigilijnym powinno znaleźć się koniecznie 12 potraw, to na pewno na moim blogu znajdziesz dużo więcej inspiracji, aby wybrać te, które są najbliższe Twoim wspomnieniom i preferencjom smakowym. Wigilia to idealny czas, aby degustować śledzie przyrządzone na setki sposobów, rybę po grecku, czy też smażonego karpia. Oczywiście podczas wieczerzy nie może zabraknąć czerwonego barszczu z uszkami, a w niektórych domach zupy grzybowej lub żuru. Na moim blogu znajdziesz także przepisy na kapustę z grzybami, marynowane grzyby, pierogi z kapustą i grzybami, czy też paszteciki. Jeżeli chcesz wprowadzić pewne nowoczesne potrawy, które są jednak zgodne z bezmięsną tradycją Wigilii, to na pewno warto spróbować śledzia po japońsku, zapiekanego łososia, czy wegańskich pierogów z bobem.

Przepisy na świąteczne wypieki

Czym byłyby Święta Bożego Narodzenia, gdyby nie tradycyjne wypieki, po które nie sięgamy przez resztę roku. Wśród proponowanych inspiracji, znajdziesz na moim blogu przepisy na piernik, makowiec, czy też keks. Oprócz tego na świątecznym stole nie może zabraknąć kruchych ciasteczek, pierniczków, a także sernika. Natomiast podczas pierwszego i drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia nie może zabraknąć ciasta drożdżowego, ciast z kremami, a także kremówką. Mając taką okazję do świętowania, im więcej jest na stole słodkości, tym oczywiście jest lepiej.

Przepisy na śniadanie i obiad bożonarodzeniowy

W okresie Świąt Bożego Narodzenia najczęściej świętujemy przy stole. Dlatego na moim blogu znajdziesz liczne przepisy na roladki drobiowe, roladki de volaille, zapiekanki, czy też soczyste żeberka. Na pewno będą smakować Ci również wspaniałe dodatki w postaci sałatek i surówek, zapiekanych ziemniaczków, a także warzywnego purée. Taka różnorodność potraw na świątecznym stole powoduje, że na pewno znajdziesz dla siebie ulubione smaki. Natomiast na bożonarodzeniowe śniadanie możesz przygotować schab ze śliwką, zaprawiony filet z indyka, jak i również wyborną roladę serową, bądź szpinakową. W końcu nie ma niczego lepszego, niż świętowanie z najbliższymi przy wspólnym stole. Świąteczne smaki pozostaną w Twoich wspomnieniach na bardzo długo.

Zobacz przepisy na: Wigilia i Święta